Henry Golden Boy H004 .22 LR 20″ 16 Rd American Walnut Stock
Rifles
Henry Golden Boy H004
$599.97
Henry Golden Boy H004 .22 LR 20″ 16 Rd American Walnut Stock
Availability: 2 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Lever |
| Barrel | Octagon |
| Finish | Blue |
| Grip | Wood Stock |
| Receiver | Brasslite |
| Safety | 1 / 4 Cock |
| Sights | Brass Bead Front, Adjustable Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Length | 20 |
| Caliber Gauge | 22 LR |
| Minimum Overall Length | 38.5 in. |
| Model | Golden Boy |
| Model Series | Golden Boy |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Hand | Right |
| Length Of Pull | 14" |
| Max Capacity | 21 |
| Oal | 38.50" |
| Receiver Finish | Brasslite |
| Receiver Material | Brass |
| Search Code | HENRY |
| Similar Items | RIL22 |
| Stock Finish | American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown / Tan |
| Stock Material | Wood |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 6.75 lbs |
| Capacity | 16 |



