Heckler & Koch USC .45 ACP 16.5″ 10 Rd Black
Rifles
HK USC .45 ACP 16.5″ 10 Rds Blac
$1,599.99
Heckler & Koch USC .45 ACP 16.5″ 10 Rd Black
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Cold Hammer Forged Target |
| Capacity | 10 |
| Magazine | OEM |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Sights | Adjustable Rear |
| Barrel Length | 16 |
| Caliber Gauge | 45 Auto |
| Minimum Overall Length | 35 in. |
| Model | USC |
| Model Series | USC |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged Target |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Hand | Right |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 10.0 |
| Oal | 35.43" |
| Receiver Finish | Black |
| Receiver Material | Polymer |
| Search Code | HK |
| Similar Items | RIT45 |
| Stock Description | Fixed Skeletonized |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Weight | 6.13 lbs |




