LWRC M6IC 5.56 16.1″ 30 Rd LWRC Compact Stock Black Fluted Ambi Piston BUIS
Rifles
LWRC IC-A5 5,56 BLK 16.1″ PISTN
$2,679.99
LWRC M6IC 5.56 16.1″ 30 Rd LWRC Compact Stock Black Fluted Ambi Piston BUIS
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Cold Hammered Forged Spiral Fluted |
| Capacity | 30 |
| Finish | Black |
| Grip | Black Magpul MOE+ |
| Magazine | AR-15 |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Description | Cold Hammered Forged Spiral Fluted |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black Magpul MOE+ |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Right |
| Magazine Type | AR-15 |
| Max Capacity | 30.0 |
| Muzzle | Flash Hider |
| Oal | 32"- 35.25" |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Receiver Material | Steel |
| Search Code | LWRCI |
| Series | A5 |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | Adjustable |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 7.30 lbs |
| Barrel Length | 16 |





