SIG P229R 9MM 3.9″ BLK 15RD

| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 3.90" Carbon Steel |
| Grip | Black Polymer |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 15 |
| Minimum Overall Length | 7.1 in. |
| Model | P229 |
| Model Series | P229 |
| Barrel Description | 3.90" Carbon Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Black Hardcoat Anodized Aluminum with Picatinny Rail & Beavertail |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 15.0 |
| Oal | 7.10" |
| Search Code | SIG229 |
| Series | Elite |
| Sight Configuration | Siglite Night |
| Sight Style | Night |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Nitron Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Weight | 32 oz |
| Barrel Length | 3.9 |



