Radical Firearms RF-15 5.56 16″ 30 Rd 15″ RPR M-LOK Handguard Mission First
Rifles
Radical Firearms RF-15 5.56 16″
$597.99
Radical Firearms RF-15 5.56 16″ 30 Rd 15″ RPR M-LOK Handguard Mission First
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Capacity | 30 |
| Grip | Black MFT EPG 16 |
| Magazine | AR-15 |
| Sights | None, Optic Ready |
| Caliber Gauge | 5.56 NATO |
| Minimum Overall Length | 36 in. |
| Model | Model Series: RF-15 |
| Model Series | RF-15 |
| Barrel Description | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 16 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black MFT EPG 16 |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Right |
| Handguards | 15" Free-Float |
| Magazine Type | AR-15 |
| Max Capacity | 30.0 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Rails | Picatinny / M-LOK |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | RADICAL |
| Series | RPR |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | 6 Position MFT Minimalist |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:7" |





