Ruger Mini-14 Ranch 5.56 18.5″ 20 Rd Black Synthetic Stock Stainless Steel
Rifles
Ruger Mini-14 Ranch 5.56 18.5 SS
$1,202.99
Ruger Mini-14 Ranch 5.56 18.5″ 20 Rd Black Synthetic Stock Stainless Steel
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Automatic |
| Barrel | 18.5" |
| Capacity | 5 |
| Finish | Stainless |
| Grip | Black Synthetic Stock |
| Magazine | 2 / 5 rd. |
| Safety | 2 Position |
| Sights | Peep Sight |
| Barrel Length | 18.5 |
| Caliber Gauge | 5.56 NATO |
| Minimum Overall Length | 37.5 in. |
| Model | Model Series: Mini-14 |
| Model Series | Mini-14 |
| Weight | 7.25 lbs. |





