Daniel Defense DDM4 M4A1 5.56 16″ 32 Rd DD Furniture MilSpec Brown
Rifles
DanielDefense DDM4 M4A1 5.56
$2,499.99
Daniel Defense DDM4 M4A1 5.56 16″ 32 Rd DD Furniture MilSpec Brown
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Finish | Mil-Spec+ Cerakote (Brown) |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | OEM |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Capacity | 30 |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Right |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 30.0 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Oal | 31.50"- 34.75" |
| Receiver Finish | Mil-Spec Brown Cerakote |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | DDF |
| Series | M4A1 |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | 6 Position with SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Mil-Spec Brown |
| Stock Finish Group | Brown / Tan |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 6.74 lbs |
| Barrel Length | 14.5" |




