FN Herstal SCAR 16S 5.56 16″ 30 Rd Black Non-Recipocating Charging Handle
Rifles
FN Herstal SCAR 16S 5.56 16″ 30
$3,399.00
FN Herstal SCAR 16S 5.56 16″ 30 Rd Black Non-Recipocating Charging Handle
Availability: 1 in stock
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Capacity | 30 + 1 |
| Grip | Black A2 |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Adjustable Folding Front & Rear |
| Caliber Gauge | 5.56 NATO |
| Minimum Overall Length | 36 in. |
| Model | Model Series: SCAR |
| Model Series | SCAR |
| Barrel Description | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black A2 |
| Gun Platform | SCAR-Style |
| Hand | Right |
| Max Capacity | 30 |
| Muzzle | Compensator |
| Oal | 34.50"- 37" |
| Rails | Picatinny |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Receiver Material | Aluminum |
| Search Code | FN |
| Series | 16s NRCH |
| Stock Description | Telescoping Side-Folding with Adjustable Cheek |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Weight | 7.25 lbs |
| Barrel Length | 16.2" |





