Kahr Arms CT9 9MM 3.96″ 8 Rd Night Sights
Handguns
KAHR CT9 9MM 3.9″BBL 8RDS NS
$399.99
Kahr Arms CT9 9MM 3.96″ 8 Rd Night Sights
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | DAO |
| Barrel | 4" |
| Capacity | 8 |
| Finish | Matte Stainless |
| Grip | Textured Black Polymer |
| Magazine | OEM |
| Safety | No Manual |
| Sights | Front Night Sight/Rear Fixed |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Textured Black Polymer |
| Gun Platform | Glock-Style |
| Hand | Right |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 8 |
| Oal | 6.50" |
| Search Code | KAHR |
| Sight Configuration | Night Front Sight, Drift Adjustable Rear |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Matte Stainless Steel |
| Slide Finish | Matte Stainless Steel |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Weight | 18.50 oz |
| Barrel Length | 3.9 |





