Daniel Defense DDM4 MK12 5.56 18″ 32 Rd 12″ Quad Rail
Rifles
Daniel Defense DDM4 V7 Pro 5.56
$2,457.00
Daniel Defense DDM4 MK12 5.56 18″ 32 Rd 12″ Quad Rail
Availability: 1 in stock
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Stainless Steel |
| Capacity | 20 |
| Finish | Matte Black |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | OEM |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 18 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Right |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 20.0 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Oal | 34.75"- 37.88" |
| Receiver Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | DDF |
| Series | MK12 SPR |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | 6 Position with SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 7.40 lbs |





