Daniel Defense DD5 V4 .308 Win 18″ 20 Rd M-LOK Black
Rifles
DanielDefense DD5V2 Carbine 7.62
$2,731.00
Daniel Defense DD5 V4 .308 Win 18″ 20 Rd M-LOK Black
Availability: 2 in stock
| Is Firearm | Yes |
|---|---|
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome Lined |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | AR-10 |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 18 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Platform | AR-10 Style |
| Hand | Right |
| Handguards | M-LOK |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Magazine Type | AR-10 |
| Max Capacity | 20.0 |
| Muzzle | DD Superior Suppression Device |
| Oal | 35.38"- 39" |
| Rails | M-LOK |
| Receiver Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | DDF |
| Series | V4 |
| Similar Items | RIT308 |
| Stock Description | 6 Position with SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 5 / 8"-24 tpi |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:11" |
| Weight | 8.60 lbs |
| Capacity | 20 |




