CZ 457 American .22 LR 24.8″ 5 Rd Walnut
Rifles
CZ 457 AMERICAN 22LR 24.8″BBL 5R
$721.99
CZ 457 American .22 LR 24.8″ 5 Rd Walnut
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Bolt |
| Barrel | Cold Hammer Forged |
| Safety | Two-Position |
| Sights | None, Integral 11mm Dovetail |
| Barrel Length | 24.8 |
| Caliber Gauge | 22 LR |
| Capacity | 5 |
| Minimum Overall Length | 0 in. |
| Model | CZ 457 |
| Model Series | CZ 457 |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Hand | Right |
| Max Capacity | 5.0 |
| Receiver Finish | Black Nitride |
| Receiver Material | Steel |
| Search Code | CZ |
| Series | American |
| Similar Items | RIB22 |
| Size | Full Size |
| Stock Description | Fixed American Style |
| Stock Finish | Turkish Walnut |
| Stock Finish Group | Brown / Tan |
| Stock Material | Wood |
| Trigger | Adjustable |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 6.17 lbs |



